Od pondelka 16. júna 2025 rozšírila Národná banka Slovenska svoju ponuku zberateľských euromincí o nový prírastok. Strieborná minca s nominálnou hodnotou 20 eur pripomína významnú Pamiatkovú rezerváciu Kežmarok, historické mesto s jedinečným architektonickým odkazom na severe Slovenska.
Exkluzívna minca v limitovanom počte
Autorom umeleckého návrhu novej zberateľskej euromince s motívom Kežmarku je známy slovenský dizajnér Karol Ličko. Vyrobené boli dve verzie mince – v bežnom prevedení bolo vyrazených 5 000 kusov a v luxusnej proof kvalite až 10 800 kusov.
Dizajn mince zobrazuje na lícnej strane panorámu mesta Kežmarok, dominantu regiónu na pozadí s impozantnou scenériou Vysokých Tatier. Súčasťou lícnej strany je tiež štátny znak Slovenskej republiky, označenie nominálnej hodnoty 20 eur a letopočet 2025. Minca má úctyhodnú hmotnosť 33,63 gramu a priemer 40 milimetrov, pričom jej razenie zabezpečila renomovaná Mincovňa Kremnica.
Na rube mince je detailne zachytená kompozícia kľúčových architektonických skvostov Kežmarku. Za elegantnou atikou Kežmarského hradu upútajú pohľady Bazilika sv. Kríža, meštianske domy, historická veža radnice aj neprehliadnuteľná stavba Nového evanjelického kostola. Celú spodnú kompozíciu dotvára mestský erb, horná časť je venovaná názvu mesta a označeniu „Pamiatková rezervácia“.
Zaujímavá história na minci
Motív Kežmarku nebol vybraný náhodne, keďže toto mesto zohrávalo významnú úlohu v dejinách Slovenska. Strategická poloha na križovatke dôležitých obchodných ciest umožnila Kežmarku už v roku 1269 získať mestské práva od kráľa Bela IV. Mesto bolo neskôr opevnené a viackrát zasiahnuté silnými požiarmi, ktoré ovplyvnili jeho dnešný vzhľad, najmä po ničivom požiari v roku 1521, kedy bolo zničených približne 340 domov.
Obnova mesta po tejto udalosti sa stala začiatkom éry výstavby viacerých významných budov vrátane známeho lýcea s knižnicou, evanjelických kostolov či reduty. Vývoj pokračoval i v neskorších obdobiach vrátane baroka a neskorého 19. storočia, kedy sa centrum mesta obohatilo o dominantný Nový evanjelický kostol. Jedinečné historické centrum Kežmarku bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu s cieľom uchovať mimoriadne hodnotné architektonické pamiatky pre budúce generácie.
Dostupnosť mince a záujem zberateľov
Záujemcovia si môžu novú kežmarskú euromincu zakúpiť u zmluvných partnerov Národnej banky Slovenska, ktorých kompletný zoznam je zverejnený na oficiálnych stránkach druhej najvyššej finančnej autority v krajine. Keďže ide o limitovanú emisiu, zberatelia numizmatických predmetov by sa mali s kúpou poponáhľať. Doterajšie skúsenosti totiž ukazujú, že nové slovenské zberateľské mince bývajú často vypredané už krátko po uvedení na trh.
Záujem o zberateľské mince na Slovensku neustále rastie a odborníci predpokladajú, že vzácna minca s motívom Pamiatkovej rezervácie Kežmarok vzbudí medzi zberateľmi podobne veľký ohlas, ako predošlé úspešné emisie numizmatických produktov. Podľa odborníkov si strieborná dvadsaťeurovka určite nájde svojich majiteľov nielen medzi slovenskými, ale aj medzi zahraničnými zberateľmi.
Záujemcovia o ďalšie novinky v oblasti zberateľských euromincí si môžu pozrieť nedávno predstavenú 5-eurovú mincu so vzácnym motívom orla kráľovského, ktorá rovnako ako kežmarská dvadsaťeurovka patrí medzi aktuálne prírastky v slovenskej numizmatickej ponuke.
Podrobné detaily o eurominciach aj konkrétne informácie o nákupe sú dostupné na webovej stránke Národnej banky Slovenska.