Na Slovensku sa rozmáha nový druh telefonických podvodov, ktorý cieli predovšetkým na seniorov. Podvodníci sa tentokrát vydávajú za dôveryhodné osoby, ako sú zamestnanci kuriérskych služieb alebo dokonca policajti, pričom obeťou sa stáva stále častejšie táto zraniteľná skupina obyvateľstva. Nitrianska polícia už zaznamenala vyšší počet takýchto prípadov a vyzýva občanov k najvyššej opatrnosti.
Podvodníci predstierajú, že ochraňujú úspory seniorov
Podľa informácií od polície v Nitrianskom okrese, skupiny podvodníkov aktívne telefonujú seniorom a predstierajú, že sú policajnými zložkami alebo pracovníkmi kuriérskych spoločností. V rozhovoroch obeť manipulatívne upozornia, že jej finančné prostriedky, uložené mimo bánk, sú v bezprostrednom ohrození, keďže ich chce údajne niekto ukradnúť. Po vyvolaní obáv následne dávajú presné pokyny na to, ako majú seniori svoje financie a cennosti zabaliť a uložiť na konkrétne verejne prístupné miesto.
Tento typ podvodu sa aj napriek opakovaným upozorneniam polície stále teší úspechu. Hlavnými dôvodmi pretrvávajúcej účinnosti sú predovšetkým dôverčivosť seniorov a ich častá ochota spolupracovať s osobami, ktoré sa vydávajú za autority, ako sú policajti alebo rôzni pracovníci služieb.
Polícia odporúča okamžité ukončenie hovoru
Polícia opakovane pripomína, že pokiaľ je senior v telefónnom kontakte s neznámou osobou, ktorá požaduje uvoľnenie peňazí alebo cenností, najlepším riešením je hovor bezodkladne ukončiť. V situácii, keď občan pochybuje o identite volajúceho, sa mu odporúča okamžite kontaktovať blízkeho človeka, či už rodinného príslušníka alebo známeho, s ktorým môže danú situáciu prediskutovať.
Zároveň experti upozorňujú, že typickým znakom takýchto podvodných aktivít je snaha podvodníkov udržať seniorskú obeť čo najdlhšie na telefónnej linke a odradiť ju od konzultácie problému s okolím. Práve preto polícia vyzýva starších ľudí k aktívnemu kontaktovaniu svojich rodín alebo priateľov ihneď po podozrivých hovoroch.
Zneužitie telefónnych čísel komplikuje situáciu
Ďalšou komplikáciou týchto podvodov je skutočnosť, že zločinci využívajú techniku, ktorá umožňuje zobraziť na displeji telefónu číslo osoby, ktorú obeť pozná. Polícia informuje, že sa už objavili prípady, keď došlo k zneužitiu skutočných telefónnych čísel. Telefónne spoločnosti priznávajú komplikovanosť situácie a na riešenie tejto formy tzv. „spoofingu“ vyzývajú používateľov, aby v prípade podozrenia podali trestné oznámenie.
Z dôvodu týchto zosilnených útokov polícia upozorňuje občanov, aby nedôverovali cudzím, náhodným ani známym číslam, pokiaľ volajúci žiada odovzdanie peňazí či iných hodnôt. Seniorom odporúčajú dôkladné preverovanie totožnosti volajúceho a v prípade pochybností kontaktovať svojich známych, rodinných príslušníkov alebo priamo políciu.
Policajné útvary varujú, že takéto podvodné konanie sa môže ľahko rozšíriť aj do ďalších lokalít na Slovensku. Preto každému, kto sa stretne s podobným telefonátom alebo má podozrenie na pokus o podvod, odporúčajú okamžite informovať políciu na jej bezplatnom telefónnom čísle.