Zloženie vesmíru bolo dlho predmetom neutíchajúceho vedeckého bádania, pričom výskum sa obvykle zameriaval najmä na tmavú hmotu. Astronómovia však teraz prišli s dôležitým objavom, keď prvýkrát dokázali detegovať a detailne zmapovať takzvanú chýbajúcu bežnú hmotu vo vesmíre. Ukázalo sa, že táto hmota, ktorá bola dlho pokladaná za nezvestnú, je v skutočnosti veľmi riedko rozptýlená medzi vzdialenými galaxiami. O prelomovom objave informoval magazín BGR na základe štúdie publikovanej v uznávanom odbornom časopise Nature Astronomy.
Prelomová metóda založená na rádiových zábleskoch
Výskumný tím vedený odborníkmi z Caltechu a Centra pre astrofyziku Harvard & Smithsonian dokázal odhaliť túto doteraz nepolapiteľnú hmotu pomocou unikátnej vedeckej metódy. Základom ich výskumu sa stali rýchle rádiové záblesky (známe pod skratkou FRB), extrémne krátke a intenzívne záblesky rádiových vĺn prichádzajúce zo vzdialeného, hlbokého vesmíru. Vedci tvrdia, že táto hmota pôsobila ako medzigalaktická „hmla“, cez ktorú rádio pulzy prechádzajú na svojej ceste k Zemi. Táto medzigalaktická hmota spôsobí veľmi jemné spomalenie signálu, čo umožnilo vedcom presne zmerať množstvo hmoty nachádzajúcej sa v priestore medzi nami a zdrojom zábleskov.
Tím analyzoval dokopy 69 takýchto rádiových zábleskov. Jedným z najvýznamnejších bol záblesk označený ako FRB 20230521B, ktorý prichádza zo vzdialenosti neuveriteľných 9,1 miliardy svetelných rokov. Ide zároveň o doteraz najvzdialenejší zachytený rádiový záblesk svojho druhu.
Významný krok k pochopeniu vzniku galaxií aj rozpínania vesmíru
Nájdenie a presná lokalizácia chýbajúcej hmoty má hlboký význam pre lepšie pochopenie vzniku a rastu galaxií. Tento objav podľa vedcov pomôže odpovedať aj na mnohé ďalšie otvorené otázky súvisiace s ranými fázami expanzie vesmíru, ktorá nastala krátko po Veľkom tresku. Experti očakávajú, že táto metóda postupne odhalí nové pohľady na evolúciu kozmických štruktúr a ich vzájomné interakcie.
Navyše odborníci predpokladajú intenzívnejšie využívanie FRB impulzov v kozmológii. Nový rádioteleskop, ktorý pripravuje Caltech, by mal byť schopný lokalizovať a analyzovať až 10 tisíc takýchto rádiových zábleskov ročne. Takto získané dáta by mohli výrazne zlepšiť naše súčasné poznatky o zložení vesmíru a distribúcii medzigalaktickej hmoty.
Musk končí s projektom kritickým pre NASA
Správy z odboru vesmírnych výskumov nie sú jedinou významnou informáciou posledných dní. Vesmírny sektor totiž zaujal aj inú, značne odlišnú správu súvisiacu s komerčnou spoluprácou medzi súkromným sektorom a vesmírnymi agentúrami. Elon Musk nedávno ohlásil ukončenie prevádzky vesmírnej lode, ktorá hrala dôležitú rolu pre aktivity NASA. Podrobnosti tohto kroku, ako aj jeho predpokladané dôsledky pre ďalší pokrok v dobývaní a výskume vesmíru, sú popísané v samostatnom článku, ktorý priniesol špecializovaný magazín Techbyte.