V obľúbenom chorvátskom dovolenkovom rezorte Murter došlo v stredu podvečer k veľkej ekologickej nehode. Rakúsky turista spôsobila únik približne 400 litrov benzínu do mora tým, že omylom natankoval palivo do nesprávnej nádrže svojho motorového člna. Incident sa stal jedným z najvýraznejších prípadov znečistenia Jadranského mora v posledných rokoch. Chorvátske úrady aktuálne vyšetrujú presné podrobnosti nehody a odhadujú vzniknuté škody na morskom ekosystéme.
Nesprávne použitie nádrže viedlo k masívnemu úniku benzínu
Vyšetrovanie, vedené chorvátskym Ministerstvom mora, dopravy a infraštruktúry, potvrdilo, že rakúsky majiteľ člna počas tankovania omylom naplnil odpadovú nádrž určenú na zachytávanie odpadových vôd. Táto nádrž technicky nie je prispôsobená skladovaniu motorového benzínu, čo spôsobilo, že došlo k bezprostrednému a úplnému úniku celého objemu 400 litrov paliva priamo do mora.
Miestni pracovníci pohotovostných služieb okamžite po havárii vyrážali na miesto. Záchranárske tímy zo Šibeniku aj dobrovoľní hasiči z obce Tisno rozložili okolo miesta nehody absorpčné bariéry, ktoré obmedzili šírenie paliva ďalej do otvoreného mora. Aj napriek rýchlemu zásahu však odborníci potvrdili, že úplné zabránenie ekologickým škodám pri podobne veľkých únikoch býva prakticky nemožné.
Ekologické dôsledky nehody môžu byť dlhodobé
Odborníci na morský ekosystém varovali, že únik až 400 litrov benzínu do mora môže mať dlhodobé ekologické následky. Palivo predstavuje vážne ohrozenie pre drobné morské organizmy vrátane planktónu a rýb, ktoré sú dôležité pre fungovanie potravinového reťazca. Rovnako môžu byť zasiahnuté povrchové rastliny a iné formy morskej fauny. Experti upozorňujú, že takéto narušenie biologickej rovnováhy môže znamenať aj hospodárske dôsledky pre oblasť, ktorá je závislá od turistického ruchu a rybolovu.
V súčasnosti chorvátske úrady pokračujú v intenzívnom vyšetrovaní, pričom sa zameriavajú na určenie miery zavinenia zo strany majiteľa plavidla a možného nedodržania bezpečnostných pravidiel pri manipulácii s motorovým člnom. Výsledkom vyšetrovania budú pravdepodobne aj prípadné opatrenia či sankcie voči rakúskemu turistovi, ktorý incident zavinil.
Úrady apelujú na dôslednosť pri tankovaní lodí
Po tomto incidente chorvátske Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry zdôraznilo potrebu dôsledného dodržiavania bezpečnostných smerníc pri manipulácii s pohonnými látkami a údržbe lodí. Zodpovednosť nesú nielen samotní majitelia plavidiel, ale aj prevádzkovatelia čerpacích staníc v turistických lokalitách. Ministerstvo vyzýva všetkých, ktorí prichádzajú do styku s palivami a motorovými člnmi, aby zvýšili obozretnosť a zabránili podobným nehodám v budúcnosti.
Vzhľadom na mimoriadnu ekologickú a ekonomickú hodnotu Jadranského mora pokračujú chorvátski odborníci a záchranári v opatreniach na minimalizáciu poškodení a obnovu miestneho ekosystému. Úrady predpokladajú, že podrobné výsledky vyšetrovania havárie budú k dispozícii v krátkom čase.