Domácnosti na Slovensku čelia opätovným výkyvom cien energií. Najnovšie údaje z mája potvrdili mierny rast cien elektriny aj zemného plynu. Analytici upozorňujú, že hoci aktuálne zdražovanie zatiaľ nie je dramatické, spotrebitelia by mali byť pripravení aj na oveľa vyššie výdavky od budúceho roka, keď skončia štátne dotácie na energie.
Ceny elektriny sa postupne približujú k úrovni zo začiatku roka
Podľa posledných údajov pražskej burzy PXE cena elektrickej energie na rok 2025 vzrástla na hodnotu 106,93 eur za megawatthodinu (MWh). Za jediný týždeň ide o nárast približne o 2,7 %. Súčasné ceny sú síce výrazne nižšie v porovnaní s februárovým maximom, kedy elektrina vystúpila až na úroveň 114,8 eura za MWh, avšak zároveň sú citeľne vyššie než aprílové minimum vo výške 94,670 eura za MWh. Aprílové rekordne nízke ceny boli spôsobené miernym jarným počasím, slabším priemyselným dopytom a stabilnejšou geopolitickou klímou.
Plyn mierne zdražel, no zostáva výrazne lacnejší než vo februári
Podobný vývoj evidujú aj ceny plynu na hlavnom európskom obchodnom uzle, holandskom TTF. Aktuálne údaje uvádzajú cenu zemného plynu na úrovni 35,156 eura za MWh, čo predstavuje nárast o 1,5 % oproti predchádzajúcemu týždňu. Napriek tomu plyn zostáva stále výrazne lacnejší než vo februári, keď dosiahol najvyššiu cenu na úrovni až 57,241 eura za MWh. Dnešná cena je teda takmer o 40 percent nižšia. Svoje tohtoročné minimum plyn zaznamenal 29. apríla, keď sa obchodoval za 31,956 eura za MWh, čo bolo ovplyvnené predovšetkým miernymi a priaznivými klimatickými podmienkami a zníženým priemyselným využitím.
Stabilitu cien by zabezpečili obnoviteľné zdroje, Slovensko však zaostáva
Expertná komunita zdôrazňuje riziká ďalších výkyvov cien energií, ktoré sú citlivé na geopolitické faktory, ekonomické zmeny a najmä technicko-environmentálne limity energie. Najvýraznejší tlak na domácnosti by mohol prísť začiatkom budúceho roka, kedy vláda plánuje ukončiť plošné dotácie cien energií. Najviac by sa podľa analytikov mal zdražovať práve zemný plyn, elektrina však nebude výnimkou.
Riešením na dlhodobú stabilitu cien by bol intenzívnejší rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Slovenská asociácia pre udržateľnú energetiku (SAPI) poukazuje na nedostatočnú politickú vôľu a administrative prekážky, ktoré spomaľujú rozširovanie a budovanie ekologickejších a lacnejších zdrojov energie. Často spomínaným príkladom sú veterné elektrárne, ktorých výstavba je výrazne komplikovaná príliš dlhými schvaľovacími procesmi environmentálnych hodnotení (EIA). Slovensko doteraz nemá ani jednu veternú turbínu, ktorá by prešla celým týmto procesom kompletného schválenia.
Ešte väčším problémom pre širšie využívanie zelenej energie je podľa odborníkov nedostatočne modernizovaná elektrická sieť, ktorá nie je schopná flexibilne zapájať nové obnoviteľné zdroje. Asociácia pripomína, že investície do modernizácie elektrizačnej infraštruktúry by výrazne prispeli k cenovej dostupnosti energií, zlepšeniu ekonomickej stability krajiny, ako aj k vytvoreniu nových pracovných miest v moderných a perspektívnych sektoroch hospodárstva.
Hoci aktuálny rast cien elektriny a plynu zatiaľ neznamená okamžité výrazné zdraženie domácnostiam, je to jasný signál, že Slovensko by malo čo najskôr začať efektívnejšie využívať potenciál obnoviteľných zdrojov. Bez jasných krokov smerom k modernejším technológiám a ekologickejším zdrojom môže byť závislosť slovenských domácností na výkyvoch energetických trhov čoraz väčšia a nepríjemnejšia.