Americký prezident Donald Trump oznámil, že od pondelka 7. júla začne rozosielať viacerým krajinám oficiálne listy týkajúce sa ciel. Týkať sa majú 12 až 15 štátov, prezident však neuviedol ich konkrétne mená. Okrem listov potvrdil i uzatvorenie niekoľkých obchodných dohôd.
Nové clá vstúpia do platnosti v roku 2025
Trump už začiatkom apríla ohlásil nový režim ciel na dovoz do Spojených štátov. Podľa oznámenia ide o jednotné 10-percentné clá, ktoré majú platiť plošne na takmer všetky tovary. Zároveň uviedol, že plánuje zaviesť aj takzvané recipročne clá s vyššou sadzbou, ktoré budú zamerané na väčšinu svetových ekonomík.
V stredu 9. júla uplynie 90 dní, ktoré mali dotknuté krajiny na vyjednávanie s americkou administratívou. Podľa ministra obchodu Howarda Lutnicka však nové clá nebudú zavedené okamžite, ale nadobudnú účinnosť až od 1. augusta 2025. Dovtedy platí ďalšie prechodné obdobie, počas ktorého clá nebudú uplatňované v praxi.
Prezident zároveň varoval, že všetky krajiny, ktoré sa pridajú k protiamerickým stanoviskám hospodárskeho zoskupenia BRICS, budú zaťažené dodatočným clom vo výške ďalších 10 percent nad rámec už oznámených opatrení.
Európska únia sa približuje obchodnej dohode
Napriek doterajším komplikáciám medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou súčasné vyjadrenia z prostredia Bieleho domu signalizujú pozitívny vývoj. Americký minister financií Scott Bessent potvrdil, že v blízkej dobe možno očakávať niekoľko významných oznámení týkajúcich sa nových obchodných dohôd, pričom Európska únia urobila výrazný krok vpred.
EÚ, ktorá v predchádzajúcich týždňoch takmer stratila nádej na úspešné uzatvorenie vzájomne prospešnej dohody, by tak mohla čoskoro predstaviť obchodnú dohodu so Spojenými štátmi. Tá by následne umožnila, aby európske výrobky pri vývoze do USA boli zaťažené nižšou ako všeobecnou 10-percentnou tarifou.
Dohody môžu zmierniť negatívne hospodárske dopady
Trumpova administratíva od nástupu prezidenta do úradu viedla viaceré obchodné spory prakticky so všetkými hlavnými svetovými ekonomikami. Podľa agentúry Reuters tieto kroky výrazne ovplyvnili globálne finančné trhy a spôsobili neistotu medzi politikmi a obchodníkmi po celom svete.
V súčasnosti však práve uzatváranie individuálnych obchodných dohôd slúži ako spôsob zníženia negatívnych dopadov obchodnej vojny. Podľa odborníkov môžu tieto dohody aspoň čiastočne stabilizovať ekonomickú situáciu v zasiahnutých krajinách.