RETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Prepínač veľkosti písmaAa
RETAKE.skRETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Search
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
RETAKE.sk > Bezpečnosť > Kliknete na lacný lístok a prídete o stovky: Slovenskom sa šíri zákerná letná pasca (ako ju odhaliť)

Kliknete na lacný lístok a prídete o stovky: Slovenskom sa šíri zákerná letná pasca (ako ju odhaliť)

Publikované: 11. júla 2025

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred zvýšeným rizikom podvodov pri nákupe vstupeniek na letné festivaly, koncerty a iné podujatia. Počas letnej sezóny je záujem o kultúrne akcie zvýšený, čo sa snažia využiť aj podvodníci ponúkajúci atraktívne lístky za nápadne nízke ceny. Záujemcovia by preto mali byť pri kúpe vstupeniek mimoriadne obozretní a preverovať si dôkladne predajcov aj samotné lístky.

Nebezpečné praktiky podvodníkov na sociálnych sieťach

Podľa NBÚ pôsobia podvodní predajcovia najmä na sociálnych sieťach a na rôznych inzertných portáloch. V mnohých prípadoch ponúkajú vstupenky výrazne lacnejšie, než je ich skutočná cena na oficiálnych predajných kanáloch, čím lákajú kupujúcich dúfajúcich v ušetrenie peňazí. Navyše podvodníci často od zákazníkov požadujú len zálohu za lístok namiesto celej sumy, čo môže vzbudiť dôveru u neobozretných záujemcov.

Pri tomto type podvodov dochádza k využívaniu rôznych psychologických trikov. Predajcovia sa snažia mimoriadne rýchlo primäť záujemcu, aby zrealizoval platbu, pričom umelo vyvolávajú pocit naliehavosti a tlaku. Pri takýchto praktikách podvedení zákazníci často dostanú iba falošný elektronický lístok. Nebezpečenstvom týchto podvodov je aj fakt, že mnohé lístky obsahujú zmenené či sfalšované QR kódy, takže návštevníkov na podujatie pri kontrole vstupu nevpustia.

Falšujú aj internetové stránky oficiálnych predajcov

Experti NBÚ upozorňujú, že podvodníci neprestávajú len pri ponukách na sociálnych sieťach. Čoraz viac sa objavujú falošné predajné weby, ktoré napodobňujú dizajn a identitu oficiálnych stránok predajcov vstupeniek. Aj keď tieto stránky môžu na pohľad vyzerať legitímne, pozorný zákazník si môže všimnúť rozdiel v URL adrese. Podvodníci sa prostredníctvom týchto stránok pokúšajú získať tiež citlivé údaje kupujúcich, ako sú informácie z platobných kariet či osobné údaje, čo môže viesť k neoprávneným finančným transakciám na úkor obetí.

Národný bezpečnostný úrad navyše varuje, že niektorí podvodníci sú ochotní stretnúť sa dokonca osobne, aby odovzdali fyzickú vstupenku. Takáto vstupenka však býva často neplatná, pretože podvodníci cielene upravujú QR kódy, alebo ten istý lístok predávajú opakovane viacerým záujemcom. Vo všetkých prípadoch je výsledok rovnaký – kupujúci nedostane vstup na zaplatenú udalosť.

Zodpovedný prístup a opatrnosť môžu predísť škodám

Aby ste predišli možným finančným stratám či odcudzeniu citlivých údajov, bezpečnostní odborníci odporúčajú nakupovať vstupenky výhradne cez oficiálne a dôveryhodné predajné kanály. Pri akejkoľvek pochybnosti by ste mali vždy preveriť adresu predajcu a uistiť sa, že webová stránka je zabezpečená pomocou protokolu HTTPS.

Ideálnym riešením je dôkladne si vopred overiť autenticitu samotnej vstupenky a jej bezpečnostné prvky. Predovšetkým sa neodporúča akceptovať akékoľvek finančné transakcie s neznámymi osobami či webmi, ktoré pôsobia podozrivo. Ak máte podozrenie alebo ste sa už obeťou podvodu stali, je nevyhnutné obrátiť sa čo najskôr na políciu alebo príslušné orgány.

Tieto jednoduché pravidlá dokážu významným spôsobom zvýšiť vašu bezpečnosť pri nákupe vstupeniek a minimalizovať riziko, že sa ocitnete medzi poškodenými obeťami podvodných obchodov.

Predchádzajúci článok mimoriadne, EÚ EÚ zasadí vodičom krutú facku: Ak máte auto nad 10 rokov, čaká vás každoročná kontrola a mastný účet
Ďalší článok Európska automobilka, európske automobilky KRÍZA v automobilkách eskaluje: Volvo siahne na 3 000 pracovných miest, vraj nemá na výber

Najčítanejšie

elektromobily
Myslíte, že diesel ešte zachránite? SMOLA! Brusel tlačí na 75 % elektroáut už v roku 2027, o tri roky chce 100 % (čo sa chystá)
11. júla 2025
STVR, slovenská televízia
STVR mení hru: prichádza „Netflix“ bez reklám, všetko dostanete ZADARMO
11. júla 2025
Mimoriadne, plyn
SPP varuje: EÚ zabíja lacný plyn, Turkish Stream zdvihne účty a hrozí KOLAPS, ktorý nás môže položiť na kolená
11. júla 2025
POZOR na neviditeľnú faktúru: Radosť vymáha peniaze aj od neaktívnych, dlh rastie potichu – zaplaťte skôr, než bude neskoro
11. júla 2025
Pozor, peniaze, útoky
Colníci sú NEÚPROSNÍ: Za zakázanú slaninu prídete o kufor a mastnú pokutu zaplatíte vy
11. júla 2025

Bude sa vám páčiť

Samsung Galaxy Watch8/Watch8 Classic
NovinkyTechnológie

Samsung Galaxy Watch8 odhalené: tenšie, výkonnejšie a múdrejšie než kedykoľvek predtým, revolúcia na zápästí začína

Napísal Lukas
Samsung Galaxy Z Fold7
NovinkyTechnológie

Samsung ŠOKUJE: Poddisplejová kamera sa lúči, Galaxy Z Fold 7 láka na 4K selfie a tenší dizajn

Napísal Lukas
Samsung Galaxy Z Fold7
NovinkyTechnológie

Samsung mení hru: Galaxy Z Fold 7 dostane aktualizácie až po Android 23, taký REKORD tu ešte nebol

Napísal Lukas
Rýchlostný radar
MobilitaNovinky

Vodiči, POZOR: španielsky kruháč stopuje čas, ak ho preletíte pod 33 sekúnd, zaplatíte

Napísal Lukas
RETAKE.sk
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

O nás


Spoľahlivé informácie vždy na dosah: Prinášame vám aktuálne a overené správy zo Slovenska aj zo zahraničia. Či už ide o politiku, ekonomiku, technológie alebo kultúru a zábavu – s nami budete vždy v obraze. Neustále aktualizácie zabezpečujú, že vám nič dôležité neunikne. Sme tu pre vás 24 hodín denne ako váš dôveryhodný zdroj informácií.

Dôležité odkazy

© BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.