Podľa najnovších správ americký prezident Donald Trump nepošle Európskej únii list informujúci o navýšení dovozných ciel, ktoré USA plánujú zaviesť od 1. augusta 2025. S odvolaním sa na agentúru Reuters túto informáciu zverejnili České noviny. Rozhodnutie naznačuje, že Únia by sa mohla celkom vyhnúť recipročným clám alebo ich výška bude nižšia ako pôvodná, avizovaná maximálna sadzba 25 percent.
USA predĺžia rokovacie lehoty do augusta
Pôvodne mali byť zvýšené clá na tovary importované do Spojených štátov amerických zavedené už 9. júla 2025. Prezident Trump však rozhodol o predĺžení lehôt až do 1. augusta. K tomuto dátumu vstúpia do platnosti clá pre krajiny, s ktorými USA nedospejú k dohode o lepších obchodných podmienkach. Trump sa rozhodol tento krok formálne potvrdiť exekutívnym príkazom, ktorý má podpísať v najbližších dňoch.
Od 7. júla už americká administratíva začala rozosielať oznámenia krajinám, ktoré budú novými clami dotknuté. Tieto listy zároveň určujú presnú výšku dovozných sadzieb. Šéf Bieleho domu časť listov publikoval aj na sociálnej sieti Truth Social, avšak Európska únia medzi oslovenými krajinami podľa doterajších informácií nefiguruje. Hoci boli rokovania medzi USA a EÚ v posledných týždňoch intenzívne, oficiálne vyjadrenia alebo potvrdenie dohody zatiaľ neprišli.
Najvyššie clá hrozia krajinám juhovýchodnej Ázie
Zoznam krajín, ktoré budú ciel dotknuté, sa postupne rozširuje. Spojené štáty už ohlásili 25-percentnú dovoznú sadzbu pre Južnú Kóreu a Japonsko, ktoré sú významnými obchodnými partnermi Ameriky. Južná Kórea okamžite deklarovala, že rokovania s USA ešte zintenzívni. Obe krajiny chcú ešte pred platnosťou nových ciel dosiahnuť čo najpriaznivejšie obchodné podmienky.
Podobné clá vo výške 25 percent budú uplatnené aj voči Malajzii, Kazachstanu a Tunisku. Krajiny ako Južná Afrika alebo Bosna a Hercegovina budú postihnuté ešte vyšším 30-percentným clom, zatiaľ čo Indonéziu zaťažia clá vo výške 32 percent a Bangladéš bude čeliť až 35-percentnej sadzbe. Zvýšené clá sú oznámené i pre Thajsko a Kambodžu, na ktorých tovary bude platiť sadzba 36 percent. Laos a Barma však získajú vôbec najvyššiu tarifu na úrovni 40 percent.
Trump varuje: Výroba v USA znamená nulové clá
Zároveň s oznámením nových colných sadzieb americký prezident apeloval na zahraničných výrobcov, aby sa nesnažili ciel vyhnúť či ich obchádzať prekládkou tovarov cez iné krajiny. Trump zdôraznil, že jediným spôsobom, ako sa úplne vyhnúť vyšším sadzbám, je preniesť svoju výrobu priamo na americkú pôdu. Táto ponuka smerovala najmä k veľkým producentom z Japonska a Južnej Kórey, ktorým americký líder prisľúbil aj zrýchlené konanie pri schvaľovaní stavebných projektov.
Hoci tieto kroky môžu skomplikovať globálny obchod, Európska únia je podľa dostupných informácií optimistická. Skutočnosť, že doposiaľ nedostala avízo o prísnych tarifách, naznačuje, že rokovania s americkou stranou mohli byť úspešné. Oficiálne potvrdenie výsledkov týchto rokovaní zo strany Bruselu či Washingtonu však ešte stále chýba.