Obyvatelia Slovenska sú v týchto dňoch vystavení rozsiahlej vlne podvodných listov, ktoré sa tvária ako oficiálne dokumenty adresované zo štátnej inštitúcie. Cieľom neznámych páchateľov je presvedčiť občanov, že sú povinní zaplatiť fiktívny poplatok označený ako „poplatok za digitálnu infraštruktúru (PDI)“. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zdôrazňuje, že ide jednoznačne o pokus o podvod.
Podvod využíva fiktívny subjekt aj nepravdivé informácie
List, ktorý sa v posledných dňoch objavuje v poštových schránkach, je dôkladne a profesionálne vypracovaný dokument pod hlavičkou neexistujúcej organizácie nazvanej „Digitalizácia Slovenska“. Tento názov však nefiguruje v žiadnom z dostupných registrov verejnej správy. Falošné oznámenia naviac obsahujú odkazy na Štatistický úrad SR a zákon o dani z príjmov, ktoré s predmetným obsahom nijako nesúvisia.
Podozrivý je už samotný mechanizmus platby – autor listu žiada od adresáta, aby uhradil údajný poplatok na účet vedený v súkromnej komerčnej banke. Skutočné poplatky voči štátnym orgánom sú pritom vždy hradené len prostredníctvom účtov Štátnej pokladnice.
Ako spoznať podvodné listy a ako reagovať
Aj napriek tomu, že komunikácia podvodníkov na prvý pohľad vyzerá dôveryhodne, existujú jednoznačné znaky, podľa ktorých možno tieto správy identifikovať ako podvodné. Na rozdiel od autentických oficiálnych dokumentov tieto listy neobsahujú žiadne číslo jednacie, odkaz na aktuálne platný legislatívny predpis, elektronickú pečať alebo verifikovateľný podpis oprávnenej osoby. Spravidla chýbajú aj spoľahlivé a overiteľné kontaktné údaje.
MIRRI odporúča občanom tieto listy ignorovať. Odporúča žiadnym spôsobom nekomunikovať s odosielateľom, neposkytovať svoje osobné či finančné údaje a neprevádzať žiadne platby. Ak občania obdržali takýto dokument a majú pochybnosti o jeho pravosti, majú možnosť podať oznámenie na polícii, ktorá sa už situáciou aktívne zaoberá a vyšetruje tento pokus o podvod.
Štát varuje aj pred podvodmi so vstupenkami na festivaly
Tento prípad nie je jediným aktuálnym pokusom o finančné podvody. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje Slovákov, že počas letnej sezóny narastá počet podvodov spojených s nepravým predajom lístkov na populárne hudobné a kultúrne festivaly. Predajcovia na sociálnych sieťach a inzertných portáloch publikujú inzeráty s atraktívnymi cenami, aby prilákali nepozorných záujemcov.
Páchatelia obyčajne žiadajú iba zálohu, nie celú sumu, čím zvyšujú dôveryhodnosť a pravdepodobnosť, že im budú peniaze zaslané. V iných prípadoch zase naopak ponúkajú vstupenky za podstatne vyššie ceny prostredníctvom špecializovaných webových stránok, ktoré sa snažia pôsobiť dôveryhodne. Podľa NBÚ sú obe schémy založené na manipulatívnych technikách, ktorých cieľom je vyvolať u potenciálnych obetí pocit naliehavosti a potreby rýchlo konať bez dostatočného uváženia.
NBÚ odporúča občanom, aby pri nákupe lístkov postupovali obozretne, využívali výhradne overené oficiálne kanály a neplatili zálohy ani žiadne iné poplatky bez jasného overenia spoľahlivosti predajcu a pravosti ponúkaných vstupeniek.