Slovenské domácnosti čaká od budúceho roka výrazný nárast cien plynu. Regulátor, ktorým je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), stanovil, že pri výpočte nových regulovaných cien na rok 2026 bude vychádzať z priemernej trhovej ceny uplynulých 12 mesiacov. Tá dosiahla úroveň nad 37 eur za megawatthodinu, kým doterajšia cena, ktorú platia domácnosti, je približne 28 eur za MWh. Nový cenový základ je tak až o vyše 30 percent vyšší ako súčasné tarify.
Ceny smerom nahor, štát ešte môže zasiahnuť
Hoci presné tarify na rok 2026 ešte nie sú známe, výrazný rast cien je považovaný za nevyhnutný. Finálne rozhodnutie o nových tarifách regulátor zverejní do konca tohto roka, pričom sa okrem samotnej ceny plynu do výsledných sadzieb premietnu aj rôzne poplatky vrátane distribúcie a prepravy energií.
Kľúčovou otázkou je, či štát pristúpi k plošnému dotovaniu cien, ako tomu bolo v minulosti. V predošlých rokoch slovenská vláda aktívne kompenzovala rozdiel medzi regulovanými cenami pre domácnosti a vyššími trhovými sadzbami. Teraz však existujú signály, že plošné dotácie môžu byť nahradené adresnou pomocou pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva alebo pre domácnosti s nižšou spotrebou.
Regulátor navrhuje progresívne sadzby podľa spotreby
Jednou z avizovaných noviniek by mohlo byť zavedenie dynamických pásiem spotreby plynu. Systém by podľa neoficiálnych informácií mal domácnostiam zaručiť nižšie ceny za základnú spotrebu, napríklad na varenie či bežné vykurovanie. Spotreba presahujúca určený limit by však bola spoplatnená výrazne vyššou tarifou. Táto forma cenovej diferenciácie by bola na Slovensku pri plyne novinkou, hoci v prípade elektřiny sa už podobný model úspešne využíva.
Cieľom takejto reformy je predovšetkým zmierniť dopady zvýšených cien na nízkopríjmové domácnosti, ktoré majú charakteristicky nižšiu spotrebu plynu. Naopak, záťaž v podobe vyšších účtov by zasiahla najmä domácnosti s vyššou spotrebou, napríklad obyvateľov veľkých rodinných domov alebo tých, ktorí ešte stále užívajú staršie systémy vykurovania s vyššou energetickou náročnosťou.
Definitívne rozhodnutie padne na jeseň
Špecifické detaily zavedenia nových pásiem ÚRSO zatiaľ neprezentovalo, očakáva sa však, že budú jasne uvedené už pri oficiálnom oznámení budúcoročných taríf. Spotrebitelia by preto mali pozorne sledovať príslušné kroky regulátora aj rozhodnutia vlády v nasledujúcich mesiacoch, predovšetkým v období jesene.
Práve koniec roka prinesie odpovede na dve kľúčové otázky – či sa nárast cien zmierni štátnymi dotáciami a ako široká bude prípadná pomoc obyvateľom. Spotrebiteľská verejnosť sa zároveň dozvie, či progresívny model sadzieb skutočne vstúpi do platnosti, čo by mohlo mať výrazný dopad na správanie domácností a ich spotrebu energií v nasledujúcich rokoch.