RETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Prepínač veľkosti písmaAa
RETAKE.skRETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Search
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
RETAKE.sk > Novinky > ALARM: Tínedžeri sa zamilovávajú do umelých partnerov, odborníci varujú pred nákazlivou ilúziou (čo sa deje)

ALARM: Tínedžeri sa zamilovávajú do umelých partnerov, odborníci varujú pred nákazlivou ilúziou (čo sa deje)

Publikované: 11. júla 2025

Psychologická poradňa pre mladých IPčko zverejnila aktuálne varovanie pred rozširujúcim sa trendom medzi mladými ľuďmi, ktorí vyhľadávajú emocionálne vzťahy s umelou inteligenciou (AI). Podľa psychológov zo združenia sa v posledných mesiacoch počet mladých, ktorí AI vnímajú ako náhradu za reálnych partnerov, výrazne zvýšil.

AI dokáže napodobniť reálny vzťah

Mnohí mladí ľudia dnes trávia hodiny denne komunikáciou s AI chatovacími softvérmi, pričom tieto algoritmy nazývajú menami a vnímajú ich ako svojich životných partnerov. Psychológovia upozorňujú, že táto komunikácia nie je povrchná – mladí k umelej inteligencii začínajú prechovávať city, ktoré sú veľmi podobné alebo dokonca totožné s klasickou zamilovanosťou k reálnemu človeku. Pri interakcii s AI používatelia opisujú radostné pocity, dokonca aj tzv. „motýle v bruchu“. AI tak vytvára pre ľudský mozog presvedčivú ilúziu vzájomnosti a pochopenia.

Odborníci zdôrazňujú, že AI ako digitálny partner mladých ľudí láka najmä dostupnosťou a stále prítomnou ochotou komunikovať bez ohľadu na čas či tému. Mladí ľudia ju preto často vnímajú ako emocionálny únik od reality alebo bezpečný prístav, ak majú strach z odmietnutia či málo skúseností s reálnymi vzťahmi. Umelá inteligencia navyše nekladie človeku nároky typické pre skutočný vzťah, čo ešte viac podporuje tento druh emocionálnej závislosti, varuje psychologická poradňa IPčko.

Prečo tento trend narastá?

Psychológovia IPčka upozorňujú, že za čoraz častejším vyhľadávaním vzťahov s umelou inteligenciou nie je prvoplánová snaha o bizarnosť či výstrednosť, ale hlbšie ľudské potreby. Každý človek, najmä mladý, podľa odborníkov v sebe prirodzene nesie potrebu bezpečia, pochopenia, blízkosti ako aj túžbu cítiť sa dôležitý. Práve tieto ľudské potreby sú prostredníctvom AI uspokojované – umelá inteligencia totiž vždy reaguje, nikdy sa človeku neotáča chrbtom a vytvára tak ilúziu blízkej vzťahovej väzby.

K tomuto náchylní sú podľa odborníkov najmä mladí ľudia, ktorí aktuálne zažívajú náročné životné obdobie, majú traumatické zážitky zo vzťahov alebo trpia nedostatočným sebavedomím. AI im ponúka bezpečný priestor, kde sa cítia cenení a vypočutí bez rizika odmietnutia či kritiky.

Negatívne dôsledky v dlhodobom horizonte

Odborníci však dôrazne varujú pred dlhodobými následkami tohto fenoménu. Hoci umelé algoritmy bývajú naprogramované na realistickú komunikáciu a pôsobia presvedčivo, v skutočnosti AI citmi ani empatiou nedisponuje. Napriek tomu ľudský mozog nerozlišuje medzi interakciou s reálnym človekom a s algoritmom. Pri rozhovoroch s umelou inteligenciou sa preto aktívne vylučuje dopamín alebo oxytocín, hormóny zodpovedné za vznik hlbokých citových väzieb.

IPčko varuje, že mladí ľudia, ktorí sa emočne viažu na AI, môžu v budúcnosti stratiť záujem vytvárať skutočné medziľudské vzťahy. Tento fenomén teda predstavuje vážne riziko pre osobnostný vývoj takýchto jedincov a môže mať negatívne dôsledky pre celú mladú generáciu a jej schopnosť nadväzovať reálne vzťahy v osobnom aj profesionálnom živote.

Predchádzajúci článok Pozor, peniaze, útoky Colníci sú NEÚPROSNÍ: Za zakázanú slaninu prídete o kufor a mastnú pokutu zaplatíte vy
Ďalší článok AKTUÁLNE: Daňové komando vyráža na influencerov, barterové dary sa menia na pascu plnú pokút

Najčítanejšie

elektromobily
Myslíte, že diesel ešte zachránite? SMOLA! Brusel tlačí na 75 % elektroáut už v roku 2027, o tri roky chce 100 % (čo sa chystá)
11. júla 2025
STVR, slovenská televízia
STVR mení hru: prichádza „Netflix“ bez reklám, všetko dostanete ZADARMO
11. júla 2025
Mimoriadne, plyn
SPP varuje: EÚ zabíja lacný plyn, Turkish Stream zdvihne účty a hrozí KOLAPS, ktorý nás môže položiť na kolená
11. júla 2025
POZOR na neviditeľnú faktúru: Radosť vymáha peniaze aj od neaktívnych, dlh rastie potichu – zaplaťte skôr, než bude neskoro
11. júla 2025
podvodník, podvod, zlúčenie, lístky
Kliknete na lacný lístok a prídete o stovky: Slovenskom sa šíri zákerná letná pasca (ako ju odhaliť)
11. júla 2025

Bude sa vám páčiť

Aktuálne, Slovensko, štát
EkonomikaNovinky

Stalo sa, čo sme nechceli: KONIEC Calearu v Šamoríne, stovky ľudí ostávajú bez práce

Napísal Lukas
MobilitaNovinky

Grécko pridáva 140 km/h, no MEGA pokuty za mobil a alkohol dobehnú každého turistu

Napísal Lukas
nákupy, nelegálne lieky
EkonomikaNovinky

Temu mení pravidlá hry: TOTO jedlo si už čoskoro kliknete lacnejšie než v supermarkete, slovenské reťazce sa trasú

Napísal Lukas
chatovanie, mobil
NovinkyTechnológie

Chystá sa úder na WhatsApp: nová aplikácia od otca Twitteru funguje aj bez internetu

Napísal Lukas
RETAKE.sk
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

O nás


Spoľahlivé informácie vždy na dosah: Prinášame vám aktuálne a overené správy zo Slovenska aj zo zahraničia. Či už ide o politiku, ekonomiku, technológie alebo kultúru a zábavu – s nami budete vždy v obraze. Neustále aktualizácie zabezpečujú, že vám nič dôležité neunikne. Sme tu pre vás 24 hodín denne ako váš dôveryhodný zdroj informácií.

Dôležité odkazy

© BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.