Európska únia stráca dôveru v možnosť znížiť recipročné clá, ktoré administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa začala uplatňovať voči jej členským štátom. Situácia sa vyostrila po tom, ako Trumpova vláda na začiatku apríla oznámila zavedenie novej desaťpercentnej sadzby, ktorá sa dotkne takmer všetkého tovaru dovážaného z EÚ do USA.
EÚ skeptická, rokovania stagnujú
Päť zdrojov oboznámených s priebehom obchodných rozhovorov medzi Bruselom a Washingtonom uviedlo, že pravdepodobnosť zníženia tejto desaťpercentnej colnej sadzby je veľmi malá. Únia pôvodne dúfala, že sa jej podarí vyrokovať zmiernenie obchodných opatrení, no tieto očakávania sa výrazne zmenšujú.
Americký minister obchodu Howard Lutnick nepripúšťa možnosť ústupku pri clo sadzbe, ktorú označil za základnú a pevnú. Európski vyjednávači sa napriek tomu stále pokúšajú dosiahnuť kompromis a znížiť toto clo pod súčasnú úroveň. Rokovania sú však blokované tvrdým postojom americkej strany, podporeným rastom príjmov USA zo zavedených ciel voči viacerým obchodným partnerom sveta.
Trumpove plány môžu ekonomiku EÚ tvrdo zasiahnuť
Clá majú podľa Trumpovej administratívy slúžiť na zníženie obchodného deficitu USA s EÚ, ktorý len za minulý rok dosiahol približne 236 miliárd dolárov (asi 205,6 miliardy eur). Európsky obchodný prebytok môže znamenať, že opatrenia zasiahnu Úniu tvrdšie, než tomu bolo v prípade Spojeného kráľovstva. To nedávno dospelo k dohode so Spojenými štátmi o určitom znížení vyššieho 25-percentného cla na oceľ a automobily, hoci základné desaťpercentné clo zostalo zachované.
Okrem aktuálne zavedených desaťpercentných ciel plánuje Trump v blízkej budúcnosti rozšíriť clo aj na ďalšie tovary, vrátane farmaceutických výrobkov, polovodičov a dreva. Tieto položky by mohli podliehať ešte vyšším 25-percentným colným sadzbám, pričom prezident USA takýto krok obhajuje potrebou ochrániť americkú národnú bezpečnosť.
Čas sa kráti, rozhodujúce rokovania pokračujú
Únia má čas len do 9. júla 2025, keďže v tento dátum vyprší aktuálne platný 90-dňový odklad platnosti ciel uplatňovaných v praxi. Ak sa dovtedy nepodarí dosiahnuť dohodu s americkou vládou, clá začnú platiť v plnej miere. Európski predstavitelia rezolútne odmietajú akceptovať desaťpercentnú sadzbu ako štandardnú a naďalej sa snažia presadiť jej zníženie na jednocifernú hodnotu.
Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov však samotné rozhovory neustále nabaľujú komplikácie. Americký prezident dokonca varoval, že ak Únia nebude súhlasiť s existujúcimi podmienkami a navrhnutou sadzbou, môžu byť zavedené clá až na úrovni 50 percent. Trump zároveň dodal, že EÚ zatiaľ nepredložila ponuku, ktorú by USA považovali za spravodlivú a vyváženú.
Európska únia tak stojí pred zložitou dilemou: Buď pristúpiť na tvrdé podmienky Spojených štátov a minimalizovať ekonomické škody, alebo odmietnuť ponúknuté sadzby a vystaviť sa riziku dramatického vyhrotenia obchodného konfliktu s ešte tvrdšími následkami.