Mnoho mladých Slovákov aj naďalej odchádza do zahraničia, keďže doma nenachádzajú potrebné ekonomické a spoločenské podmienky. Na tento problém upozornil opozičný návrh v parlamente, ktorý mal vládu prinútiť konať. Poslanci Národnej rady SR však tento návrh v stredajšom hlasovaní nepodporili.
Ekonomická strata narastá
Podľa údajov od opozičných poslancov predstavuje jeden mladý človek, ktorý natrvalo odíde zo Slovenska, ekonomickú škodu až vo výške približne 2,8 milióna eur. V rámci posledných dvoch desaťročí túto možnosť využilo viac ako 300-tisíc občanov Slovenska, pričom väčšina z nich bola mladá a s vyšším vzdelaním. Narastajúca emigrácia znamená výraznú finančnú stratu pre slovenskú ekonomiku, ktorá tak prichádza o produktívnych a vzdelaných ľudí.
Opozícia preto žiadala vládu, aby parlamentu predložila špecifické kroky a stratégie, prostredníctvom ktorých by bolo možné tento negatívny trend zastaviť. Návrh pochádzal od poslancov klubov hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie. Plénum Národnej rady SR však ich návrh na uznesenie nepodporilo dostatočnou väčšinou hlasov.
Nespokojnosť mladých ovplyvňuje komunikácia vlády
Za rozhodnutím mladých Slovákov opustiť krajinu stoja podľa opozície aj kontroverzné výroky vládnych politikov. Poslanci upozorňujú, že mnohí členovia súčasnej vlády využívajú voči mladšej generácii posmešné, či dokonca urážlivé postoje a vyjadrenia. Takéto správanie údajne zhoršuje spoločenskú atmosféru a spôsobuje, že mladý kvalifikovaný pracovník stratí motiváciu ďalej pracovať na Slovensku, namiesto čoho zvolí kariéru v zahraničí.
Podľa opozičných poslancov by vláda mala výrazne zmeniť prístup ku komunikácii s mladými. Pôvodný návrh uznesenia bol preto doplnený o výzvu, aby vládni predstavitelia prehodnotili svoje postoje voči mládeži a vyvarovali sa znevažujúcich vyjadrení. Ani táto apelácia však nenašla podporu poslancov vládnych strán.
Podpora seniorov na úkor mladých rodín
Jednou z ďalších príčin odchodu mladých ľudí do zahraničia je podľa opozície zlá hospodárska politika štátu. Kritizujú opatrenia kabinetu Roberta Fica, ktoré podľa nich zvýhodňujú seniorov na úkor mladých ľudí a rodín s deťmi. Zatiaľ čo vláda investuje miliardy eur do trinástych dôchodkov a rôznych dotácií pre starších občanov, ekonomická situácia mladých sa rýchlo zhoršuje.
Vysoké náklady na bývanie, prudký nárast cien energií a drahé potraviny spolu so stagnujúcimi mzdami spôsobujú, že mladí Slováci nedokážu pokryť ani základné výdavky. Zároveň je stále náročnejšie úspešne podnikať či nakopnúť kariéru v prostredí, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje ich pracovné možnosti a ekonomickú stabilitu.
Ak vláda nezačne systematicky riešiť tento rastúci problém, hrozí, že ekonomicky produktívna generácia Slovákov bude aj naďalej odchádzať do zahraničia. Výsledkom bude dlhodobý výpadok príjmových zdrojov štátu a výrazné zvýšenie podielu obyvateľstva v neproduktívnom veku. To ďalej skomplikuje financovanie dôchodkového systému a systému sociálnych dávok, ktoré vláda Roberta Fica sľubuje súčasnej seniorskej generácii.