RETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Prepínač veľkosti písmaAa
RETAKE.skRETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Search
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
RETAKE.sk > Ekonomika > POPLACH v Bruseli: Americké clá lámu oceľ, slovenské autá na hrane kolapsu, ceny vyletia do nebies (čo sa deje)

POPLACH v Bruseli: Americké clá lámu oceľ, slovenské autá na hrane kolapsu, ceny vyletia do nebies (čo sa deje)

Publikované: 20. júna 2025

Rozhodnutie USA zdvojnásobiť dovozné clá na európsku oceľ vyvoláva vážne obavy o ekonomickú stabilitu Európy, pričom osobitne ohrozené je Slovensko. Ekonomika krajiny je silne orientovaná na automobilový priemysel a prípadné negatívne dopady opatrení americkej administratívy by mohli výrazne pocítiť práve slovenské automobilky. Podľa britského denníka The Guardian by strata prístupu na americký trh spôsobila európskym producentom ocele veľké problémy, čím by sa oslabila ich konkurencieschopnosť voči hráčom z USA a Číny.

automobilový sektor na Slovensku ohrozujú cenové výkyvy ocele

Slovensko sa radí k svetovým lídrom v produkcii automobilov v prepočte na obyvateľa, pričom výrobné závody značiek ako Volkswagen Slovakia, Kia, Stellantis či Jaguar Land Rover tvoria významnú časť slovenského hospodárstva. Tieto automobilky sú úzko závislé od stabilných dodávok ocele z európskych trhov, ktorá je nevyhnutná pri výrobe karosérií, podvozkov i ďalších strategických komponentov.

Ak sa import európskej ocele do USA výrazne obmedzí v dôsledku zvýšených ciel, dochádza k pretlaku ocele na vnútornom európskom trhu. Toho následkom je nestabilita cien, ktorá môže kolísať medzi extrémnymi poklesmi kvôli nadbytku ponuky a prudkým rastom cien v momentoch, keď výrobcovia obmedzujú produkciu. Tieto výkyvy by automobilkám priniesli ďalšiu ekonomickú neistotu a zvýšené výrobné náklady. Pritom už dnes tento segment zápasí s výraznými výzvami, akými sú prechod na elektromobilitu, nestabilita v dodávateľských reťazcoch a tlak na ekologickejšiu výrobu.

Ekonomické efekty by mohli byť významné jednak vo forme zvýšenia cien vstupných surovín, jednak v potenciálnom oslabení konkurenčnej pozície automobilových značiek pôsobiacich na Slovensku. To by mohlo vyústiť aj do ohrozenia zamestnanosti v automobilovom priemysle, ktorý v krajine priamo aj nepriamo zamestnáva desaťtisíce ľudí.

EÚ hľadá riešenia v podpore udržateľnej výroby ocele

Európska únia sa podľa odborníkov môže vyhnúť horším ekonomickým dopadom týchto opatrení implementáciou rýchlych a presných krokov. Tieto zahŕňajú predovšetkým masívne investície do modernizácie európskeho oceliarskeho sektora s využitím ekologických technológií. Veľká nádej sa kladie na prechod na výrobu ocele pomocou zeleného vodíka, ktorý by nahradil tradičné technológie využívajúce fosílne palivá.

Európska komisia v tomto smere zohráva kľúčovú rolu, pretože má potrebné finančné prostriedky a možnosti na podporu výskumu, technologické inovácie a diverzifikáciu zdrojov energie. Práve znižovanie nákladov na energiu pre oceliarskych producentov by im mohlo umožniť konkurovať aj v sťažených podmienkach zavedených americkými clami.

Ďalším odporúčaným krokom odborníkov z oblasti obchodnej politiky je vyvinutie väčšej diplomatickej snahy zo strany EÚ. Brusel by mohol nielen rokovať s USA o možných výnimkách pre európskych exportérov, ale aj aktívnejšie diverzifikovať vývozné trhy pre európsku oceľ. V budúcnosti by tým došlo k podstatnému zníženiu citlivosti Európy voči podobným jednostranným krokom zahraničných obchodných partnerov.

Strata strategickej sebestačnosti by bola bezpečnostným rizikom

Ak by Európska únia nedokázala efektívne reagovať a ochrániť domácich producentov ocele, mohla by čeliť významným strategickým dôsledkom. Strata vlastnej výroby ocele by totiž znamenala potrebu finančne náročného dovozu tejto strategicky dôležitej suroviny z krajín ako USA či Čína. Toto by výrazne ohrozilo nielen hospodársku stabilitu, ale aj strategickú nezávislosť Európy.

Domáca výroba ocele je jednou z kľúčových častí hospodárskej infraštruktúry Európy a jej strata by mala významne negatívny dopad na celkovú hospodársku odolnosť a bezpečnostnú pozíciu EÚ. Tieto fakty podľa analytikov zdôrazňujú nevyhnutnosť jednotnej a koordinovanej európskej reakcie v krátkom časovom horizonte.

Predchádzajúci článok Google Pixel 9 Pro XL Pixel 10 navždy: Google nekompromisne rýpe do Apple, chystá sa potopiť iPhone (čo príde)
Ďalší článok auto, vodič, peniaze, poplatky Šoféri zaplačú: Benátky si za KAŽDÝ vstup vypýtajú 10 €, bez QR kódu hrozí pokuta 300 €

Najčítanejšie

Bude sa vám páčiť

MobilitaNovinky

KONTROVERZNÉ rozhodnutie: Táto krajina zakázala seniorom šoférovať, jediným dôvodom je vek

Napísal Lukas
NovinkyZahraničie

POZOR: Populárna dovolenková krajina zavádza tvrdý zákaz fotenia, turisti riskujú vysoké pokuty aj väzenie

Napísal Lukas
NovinkyZahraničie

Pod Afrikou sa deje niečo zvláštne: Vedci odhalili magmu, ktorá bije ako živé srdce a dáva vzniknúť novému oceánu

Napísal Lukas
NovinkyZahraničie

Napätie ustupuje: Irán po dohode s Izraelom znovu otvára letiská, časť oblohy však ostáva uzavretá

Napísal Lukas
RETAKE.sk
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

O nás


Spoľahlivé informácie vždy na dosah: Prinášame vám aktuálne a overené správy zo Slovenska aj zo zahraničia. Či už ide o politiku, ekonomiku, technológie alebo kultúru a zábavu – s nami budete vždy v obraze. Neustále aktualizácie zabezpečujú, že vám nič dôležité neunikne. Sme tu pre vás 24 hodín denne ako váš dôveryhodný zdroj informácií.

Dôležité odkazy

© BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.