Slovenská vláda na čele s premiérom Robertom Ficom sa zaviazala zabezpečiť domácnostiam stabilné ceny energií aj v nadchádzajúcom roku. Napriek značným turbulenciám na európskom trhu vláda potvrdila, že slovenskí občania nemusia očakávať rast svojich účtov za elektrinu a zemný plyn. Kabinet zároveň pracuje na cielenej pomoci, ktorá nebude administratívne náročná a použitím už existujúcich štátnych databáz zabezpečí automaticky určené nároky na finančnú podporu.
Plány EÚ na ukončenie ruského plynu sú rizikom pre slovenských spotrebiteľov
Premiér Robert Fico varoval, že plán Európskej komisie úplne prestáť odber zemného plynu z Ruska by mohol v priebehu troch rokov vyvolať výrazné zdraženie energií. Dodávky cez plynovod TurkStream, ktoré ročne zabezpečujú približne 3,5 miliardy kubických metrov plynu, sú v súčasnosti kľúčové pre slovenský energetický trh. Ukončenie ruských dodávok by mohlo podľa odhadov premiéra viesť k okamžitému nárastu cien plynu pre domácnosti o 30 až 50 percent. Navyše by stúpli tranzitné poplatky, keďže Slovensko by bolo nútené hľadať alternatívne dodávateľské zdroje z iných krajín.
Ďalším faktorom, pred ktorým predseda vlády varuje, je potenciálna hrozba arbitrážnych sporov. Slovensko má v súčasnosti platnú zmluvu so spoločnosťou Gazprom až do roku 2035. V prípade povinného zastavenia odberu plynu od roku 2028 by krajina mohla čeliť žalobe zo strany ruského dodávateľa v hodnote 16 až 20 miliárd eur. Táto možnosť podľa premiéra stavia Slovensko do mimoriadne nepríjemnej situácie, keďže Európska komisia doposiaľ neposkytla patričné odpovede na otázky súvisiace s možnými finančnými a právnymi následkami svojho kroku.
Diplomatické snahy Slovenska proti nárastu cien a arbitrážnym rizikám
Slovenská vláda považuje plánovaný návrh Európskej únie na ukončenie odberu ruského plynu za geopolitický krok, ktorého náklady by nemali niesť slovenskí občania. Premiér Robert Fico označil tento zámer za výrazne ideologicky motivovaný, pričom Slovensko aktuálne vedie intenzívne diplomatické rokovania, aby tento scenár buď úplne odvrátilo, alebo ho aspoň oddialilo. Slovenský vyslanec pri Európskej únii dostal jasný pokyn požadovať odloženie rozhodovania, kým nebude zodpovedaná otázka prípadných finančných kompenzácii a právnych dôsledkov pre členské štáty.
Slovensko jasne deklarovalo, že sa nepripojí k rozhodnutiam, ktoré by znamenali záťaž pre domácnosti len z dôvodu podpory geopolitických zámerov Európskej únie vzhľadom na konflikt na Ukrajine. Vláda zároveň informovala, že pokračuje s prípravou cieľového a efektívneho mechanizmu adresnej energetickej pomoci, s ktorým počíta aj do nasledujúcich rokov. Tento mechanizmus by mal umožniť štátu presne zacieliť podporu bez toho, aby domácnosti museli osobne žiadať štátne úrady o finančnú kompenzáciu.
Slovenské domácnosti čakajú rozsiahle opatrenia na ochranu cien
Podľa vyjadrení Roberta Fica je nutné uvedomiť si, že väčšina slovenských rodín disponuje čistým mesačným príjmom medzi 2 až 3-tisíc eur, pričom počet domácností, ktoré si môžu bez ťažkostí dovoliť výrazný nárast cien plynu a elektriny, je nízky. To znamená, že vláda predpokladá potrebu rozsiahlej podpory prakticky pre všetky slovenské rodiny. Ministerka hospodárstva Denisa Saková už avizovala, že v priebehu krátkeho obdobia by mala vláda schváliť konečný návrh cielenej energetickej pomoci, pričom táto podpora bude prideľovaná automaticky, s využitím existujúcich databáz štátu a informačných systémov. Celkové náklady tohto balíka pomoci zatiaľ nie sú presne špecifikované, no premiér naznačil, že dosiahnu stovky miliónov eur.
Spolupráca so Slovenskými elektrárňami pri držaní stabilných cien elektriny podľa memorandum zostáva v platnosti, vláda však priznala, že pri zemnom plyne hľadá dodatočné zdroje finančných prostriedkov. Krátkodobá istota pre domácnosti je teda zabezpečená, no z pohľadu dlhodobých výziev, ktoré so sebou prináša geopolitická situácia, vláda očakáva náročné a zložité rokovania na európskej úrovni. Ich výsledok rozhodne o tom, ako efektívne sa Slovensko dokáže vyrovnať s hrozbami cenového šoku a prípadnými finančnými dopadmi arbitrážnych sporov.