Slovenskí spotrebitelia, ktorí sa usilujú o úsporu na dopravných nákladoch, sa opäť stávajú terčom organizovaného internetového podvodu. Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom svojej stránky „Hoaxy a podvody“ nedávno varovalo pred návratom podvodnej kampane, ktorá ohrozuje najmä obyvateľov mesta Banská Bystrica a šíri sa na sociálnej sieti Facebook.
Podvod s falošnými kartami sa vracia cez sociálne siete
Podvodníci zneužívajú meno verejnej dopravy mesta Banská Bystrica a propagujú ponuku dopravnej karty platnej údajne až na 6 mesiacov zdarma. Za kartu vyžadujú symbolický administratívny poplatok vo výške 2 eur. Ponuku používateľom prezentujú ako súčasť špeciálnej kampane pri príležitosti fiktívneho 30. výročia založenia tejto dopravnej spoločnosti. V skutočnosti však ide o nepravdivé informácie, ktorých jediným účelom je finančné obohatenie podvodníkov.
Používateľ, ktorý klikne na uvedený odkaz, sa dostane na falošnú webstránku napodobňujúcu oficiálny web dopravného podniku. Tam ho čaká zdanlivo jednoduchý prieskum obsahujúci otázky typu či žije v Banskej Bystrici či využíva mestskú dopravu. Po vyplnení tohto dotazníka je spotrebiteľovi automaticky oznámené, že vyhral špeciálnu dopravnú kartu za uvedený symbolický poplatok. Webová stránka následne spotrebiteľov vyzýva, aby zadali svoje osobné informácie vrátane detailov z platobnej karty – jej číslo, CVV kód a dátum expirácie.
Zneužitie osobných údajov predstavuje vážne riziko
Bezprostredným dôsledkom zadania platobných údajov do falošného formulára je vážne ohrozenie bezpečnosti finančných prostriedkov obetí. Podvodníci môžu zneužívať získané údaje na vybielenie bankových účtov podvedených používateľov, ale aj na ich predaj tretím stranám na čiernom trhu. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť k zneužitiu informácií na vybavenie pôžičiek, neautorizované internetové nákupy alebo na registráciu účetov na rôznych platformách.
Bezpečnostní experti odporúčajú, aby poškodení občania ihneď kontaktovali svoju banku a požiadali o okamžité zablokovanie použitej platobnej karty. Zároveň zdôrazňujú potrebu zmeny hesiel a prístupových údajov na všetkých účtoch, kde mohli použiť rovnaké alebo podobné informácie, napríklad e-mailové adresy či telefónne čísla. Používatelia sú tiež vyzývaní, aby nahlásili podozrivú aktivitu priamo Facebooku, čím sa môže zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto škodlivého online podvodu.
Podobné podvody môžu ohroziť aj ďalšie slovenské mestá
Podľa informácií poskytnutých Ministerstvom vnútra aktuálne mesto Banská Bystrica žiadne podobné kampane na zvýhodnené dopravné karty neorganizuje. Pripomína tiež, že budúce pokusy o podobné online podvody sú veľmi pravdepodobné aj v iných slovenských mestách. Obyvatelia by preto mali byť obzvlášť opatrní a pravidelne si overovať platnosť podobných ponúk prostredníctvom oficiálnych komunikačných kanálov ich mesta alebo mestského dopravcu.
Experti na online bezpečnosť zároveň zdôrazňujú, aby občania pri akýchkoľvek finančných transakciách či zdieľaní súkromných údajov vždy postupovali s maximálnou obozretnosťou. Prevencia hrá v tomto prípade kľúčovú úlohu pri ochrane osobných financií a citlivých údajov.