Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo varovanie pred výrazným nárastom prípadov hepatitídy typu A, nazývanej aj „choroba špinavých rúk“, v európskom priestore. Slovensko zaznamenalo najviac prípadov zo všetkých krajín v strednej Európe, pričom od januára potvrdili až 972 infikovaných. Situácia je najvážnejšia v Prešovskom kraji, kde pribudlo takmer 300 nových prípadov ochorenia.
Regióny v ohrození, úrady prijali opatrenia
Z údajov ECDC vyplýva, že celkovo bolo v strednej Európe tento rok zaznamenaných viac ako 2 000 prípadov hepatitídy A. Okrem Slovenska vykazuje výrazné počty infekcií aj Česká republika (cez 600 ochorení) a Maďarsko (530 prípadov). Rakúsko hlási len asi 90 infikovaných. Závažnosť situácie podporuje fakt, že epidémie vznikajú predovšetkým medzi sociálne slabšími skupinami obyvateľstva, ktoré zápasia so zlými hygienickými podmienkami, ako napríklad osoby bez domova či užívatelia drog.
Na Slovensku bola preto nedávno zaznamenaná aj rýchla reakcia regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V obci Kobeliarovo v okrese Rožňava, kde sa objavilo nové lokálne ohnisko ochorenia u troch detí, okamžite pristúpil RÚVZ Rožňava ku zvýšenej dezinfekcii miestnej základnej a materskej školy. Epidemiológovia zároveň nariadili zvýšený zdravotný dohľad a imunizáciu všetkých blízkych kontaktov v rodinách postihnutých žiakov.
Účinná ochrana spočíva najmä v prevencii
Slovenské zdravotnícke autority na čele s ministrom Kamilom Šaškom zdôrazňujú význam preventívnych opatrení pre zastavenie šírenia ochorenia. V príprave je projekt zameraný na doočkovanie detí mladších ako 15 rokov z marginalizovaných komunít, ktoré patria k najzraniteľnejším skupinám z pohľadu prenosu hepatitídy typu A. Vírus hepatitídy A sa šíri predovšetkým cestou od nedostatočne umytých rúk po použití toalety. Kontaminácia jedla a predmetov dennej potreby môže následne ľahko viesť k epidemickému šíreniu. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú dôsledné dodržiavanie hygienických pravidiel.
Epidemiológovia a infektológovia odporúčajú verejnosti umývanie rúk antibakteriálnym mydlom najmä pred jedlom a po návšteve toalety, bezpečne pripravené jedlá, používanie overených zdrojov pitnej vody a pravidelné očkovanie proti hepatitíde A. Toto očkovanie zaručuje dlhodobú a účinnú ochranu.
Príznaky zväčša mierne, opatrnosť je však na mieste
Prvé príznaky infekčnej hepatitídy sa podobajú chrípke: bolesti brucha, nevoľnosť, horúčka či bolesti kĺbov. Typickým signálom ochorenia je potom žlté sfarbenie kože a očných bielok („žltačka“), ktorá sa objaví po niekoľkých dňoch. Väčšina pacientov rekonvalescentuje už do dvoch týždňov, pričom liečba má len symptomatický charakter, spočívajúci v pokoji a diétnom režime. Zdravotné komplikácie môžu vzniknúť najmä u starších či chronicky chorých pacientov. Preto sa odborníci zhodujú, že nepodceňovať symptómy a v prípade podozrenia ihneď navštíviť lekára je zásadne dôležité.
Súčasná situácia na Slovensku predstavuje vážnu výzvu, ale podľa epidemiologických expertov nehrozí rozsiahla celoslovenská epidémia, ak občania a úrady budú odporúčané preventívne opatrenia dodržiavať dôkladne a sústavne.