Závislosť Slovenska na hospodárskych rozhodnutiach Spojených štátov sa prehlbuje a výrazne narastá riziko sekundárnych dôsledkov pre slovenskú ekonomiku. Podľa analytikov finančných trhov XTB je obchodná politika americkej administratívy vedená Donaldom Trumpom potenciálnou hrozbou, ktorej negatívny dopad na našu ekonomiku môže byť výraznejší, ako sa pôvodne očakávalo.
Zraniteľný automobilový priemysel
Slovensko patrí medzi krajiny mimoriadne závislé na výkonnosti automobilového priemyslu. Tento sektor u nás vytvára až približne 9,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a poskytuje pracovné príležitosti pre viac ako 165-tisíc zamestnancov, či už priamo alebo nepriamo. Práve preto by akékoľvek zhoršenie situácie na svetových trhoch spôsobené americkými obchodnými opatreniami zasiahlo citlivejšie slovenskú ekonomiku, než viaceré iné krajiny Európskej únie.
Analytici poukazujú najmä na zavedenie ciel na dovoz európskych automobilov a ich komponentov do USA. Tento krok administratívy Donalda Trumpa, ktorý má podporiť domácu výrobu v Spojených štátoch, by mohol zásadne zasiahnuť slovenské výrobné závody automobiliek, predovšetkým spoločnosti Volkswagen. Zvýšenie cien vozidiel dovážaných z Európy totiž spôsobí pokles dopytu amerických spotrebiteľov po týchto produktoch.
Očakávaný pokles ekonomiky a zamestnanosti
Zavedenie spomínaných obchodných reštrikcií by podľa odhadov analytikov XTB mohlo spomaliť ekonomický rast Slovenska o približne 0,5 až 1 percentuálneho bodu ročne. To predstavuje výrazný dopad, obzvlášť v situácii, keď slovenská ekonomika po pandemickej a energetickej kríze ešte úplne nezískala pôvodnú dynamiku.
Ekonomické následky zmienených opatrení môžu predstavovať ešte väčšiu hrozbu pre zamestnanosť v krajine. Pokles výroby v dôsledku menšieho exportu by mohol viesť priamo k znižovaniu počtu pracovných miest. V ohrození sú tak tisícky zamestnancov v regiónoch, ktoré sú silne závislé na automobilovom priemysle. Zvýšenie miery nezamestnanosti by malo za následok nárast sociálnych rozdielov a regionálnych ekonomických problémov.
Globálna neistota oslabuje exportné firmy
Slovensko ako exportne orientovaná krajina patrí medzi štáty, ktoré sú obzvlášť citlivé na rôzne globálne obchodné konflikty a neistoty, zdôrazňujú experti finančných trhov. Okrem automobiliek môžu byť zasiahnuté aj ďalšie podniky, ktoré dnes významnú časť svojho zisku generujú práve vývozom do zahraničia. Finančne menej robustné firmy by eventuálnu dlhodobejšiu obchodnú vojnu medzi USA a EÚ nemuseli prežiť, čo by mohlo viesť k ich bankrotu.
Napokon je problémom tiež riziko dlhodobejšieho napätia medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Ak nebude možné nájsť spoločnú reč na diplomatickej úrovni, vzrastie aj riziko odchodu veľkých investorov, ktorí by sa rozhodli investovať svoj kapitál v krajinách bez obchodných prekážok a napätia na globálnej úrovni.
Záverom analytikov finančných trhov je preto jednoznačný: Slovensko musí pozorne sledovať kroky Spojených štátov a pripraviť sa na všetky možné eventuality. Pokračovanie súčasného trendu prehlbuje našu ekonomickú zraniteľnosť a môže viesť k vážnym hospodárskym i sociálnym dôsledkom.