RETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Prepínač veľkosti písmaAa
RETAKE.skRETAKE.sk
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Search
  • Slovensko
  • Ekonomika
  • Politika
  • Bezpečnosť
  • Technológie
  • Mobilita
  • Zahraničie
Have an existing account? Sign In
Follow US
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
RETAKE.sk > Ekonomika > SPP varuje: EÚ zabíja lacný plyn, Turkish Stream zdvihne účty a hrozí KOLAPS, ktorý nás môže položiť na kolená

SPP varuje: EÚ zabíja lacný plyn, Turkish Stream zdvihne účty a hrozí KOLAPS, ktorý nás môže položiť na kolená

Publikované: 11. júla 2025

Od januára 2024 Slovensko výrazne mení spôsob dodávok zemného plynu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) oznámil, že tradičné dodávateľské trasy cez Ukrajinu boli nahradené alternatívnou cestou vedúcou cez Áziu a Balkán. Príčinou tohto kroku je neuzavretá nová tranzitná dohoda s Ukrajinou, ktorá bola doteraz kľúčovou trasou pre dopravu plynu do krajiny.

Alternatívna trasa dodávok cez Turkish Stream

SPP aktuálne zabezpečuje dodávky zemného plynu pre Slovensko prostredníctvom novej tranzitnej trasy, ktorá vedie z ázijských krajín cez plynovod Turkish Stream. Tento plynovod následne pokračuje cez Srbsko a Maďarsko, čím sa plyn spoľahlivo dostáva na slovenské územie. Napriek zmene zásobovacej trasy predstavitelia SPP deklarujú, že energetická bezpečnosť krajiny nie je ohrozená a dodávky plynu sú stabilné a dostatočné.

Spoločnosť zároveň dodržiava nariadenia Európskej únie týkajúce sa prípravy na zimné obdobie. V rámci týchto povinností postupne buduje zásoby zemného plynu počas teplejších mesiacov. Do 1. novembra plánuje SPP naplniť uskladňovacie kapacity na úroveň 17,7 terawatthodín. Táto úroveň zásob je podľa spoločnosti postačujúca na zabezpečenie stabilného priebehu celej zimnej vykurovacej sezóny tak pre domácnosti, ako aj pre podnikateľský sektor.

Cenové dôsledky zmeny tranzitnej trasy a európska politika

Hoci je nová trasa dodávok spoľahlivá z hľadiska objemu plynu, jej zavedenie môže mať negatívny vplyv na ceny energií. Komplikovanejšia logistika cez ázijský a balkánsky koridor spolu s geopolitickými vplyvmi predstavuje vyššie prepravné náklady. SPP pritom vo svojej analýze poukazuje na nerovnomerný systém tranzitných poplatkov v rámci Európskej únie. Rozdiely v cenách sú výrazné: kým tranzit cez poľské územie stojí približne 10 eur za megawatthodinu, cez Bulharsko, ktoré je súčasťou trasy cez Turkish Stream, predstavuje poplatok len asi 2,50 eura za megawatthodinu.

Z pohľadu energetickej politiky Európskej únie komplikuje situáciu aj deklarovaný cieľ znižovania energetickej závislosti na Rusku. Napriek týmto deklaráciám však viaceré väčšie európske krajiny stále dovážajú veľké množstvá ruského skvapalneného zemného plynu (LNG). Táto nekonzistentnosť podľa SPP produkuje cenovú nestabilitu na celoeurópskom trhu s plynom. Nárast týchto cien následne zaťažuje slovenských odberateľov.

Apel na harmonizáciu tranzitných poplatkov v EÚ

V reakcii na túto situáciu Slovenský plynárenský priemysel vyzval Európsku komisiu, aby zasiahla a pristúpila k celoeurópskej harmonizácii tranzitných poplatkov za prepravu zemného plynu. Podľa slovenských expertov by zavedenie jednotných pravidiel v rámci celoeurópskeho trhu mohlo významne zvýšiť stabilitu cien plynu a zmenšiť negatívne dosahy na konečných spotrebiteľov a podniky.

Zmena trasy dodávok plynu je jednoznačne významným zásahom do energetickej infraštruktúry a logistiky Slovenska. Napriek tomu kompetentné orgány a predstavitelia SPP ubezpečujú, že energetická bezpečnosť krajiny bola dostatočne zabezpečená včas. Primárnou výzvou naďalej zostáva hľadanie riešení, ktoré zabezpečia primerané ceny energií pre slovenské domácnosti a priemyselné podniky, osobitne v náročnom zimnom období.

Predchádzajúci článok mimoriadne, EÚ EÚ pritvrdzuje: Súkromie sa rúca, chaty aj VPN pôjdu pod povinný dohľad, od 2030 odovzdáte všetko (čo vás čaká)
Ďalší článok Chromozóm PREPISUJÚ boží kód: Oxford tvorí prvý umelý chromozóm, začína éra syntetického človeka

Najčítanejšie

elektromobily
Myslíte, že diesel ešte zachránite? SMOLA! Brusel tlačí na 75 % elektroáut už v roku 2027, o tri roky chce 100 % (čo sa chystá)
11. júla 2025
STVR, slovenská televízia
STVR mení hru: prichádza „Netflix“ bez reklám, všetko dostanete ZADARMO
11. júla 2025
POZOR na neviditeľnú faktúru: Radosť vymáha peniaze aj od neaktívnych, dlh rastie potichu – zaplaťte skôr, než bude neskoro
11. júla 2025
podvodník, podvod, zlúčenie, lístky
Kliknete na lacný lístok a prídete o stovky: Slovenskom sa šíri zákerná letná pasca (ako ju odhaliť)
11. júla 2025
Pozor, peniaze, útoky
Colníci sú NEÚPROSNÍ: Za zakázanú slaninu prídete o kufor a mastnú pokutu zaplatíte vy
11. júla 2025

Bude sa vám páčiť

MobilitaNovinky

Grécko pridáva 140 km/h, no MEGA pokuty za mobil a alkohol dobehnú každého turistu

Napísal Lukas
nákupy, nelegálne lieky
EkonomikaNovinky

Temu mení pravidlá hry: TOTO jedlo si už čoskoro kliknete lacnejšie než v supermarkete, slovenské reťazce sa trasú

Napísal Lukas
chatovanie, mobil
NovinkyTechnológie

Chystá sa úder na WhatsApp: nová aplikácia od otca Twitteru funguje aj bez internetu

Napísal Lukas
Čínske elektromobily EÚ
MobilitaNovinky

ŠOK na kolesách: Európa ráta centy, Čína predáva elektromobil za 3 400 eur

Napísal Lukas
RETAKE.sk
Facebook Twitter Youtube Rss Medium

O nás


Spoľahlivé informácie vždy na dosah: Prinášame vám aktuálne a overené správy zo Slovenska aj zo zahraničia. Či už ide o politiku, ekonomiku, technológie alebo kultúru a zábavu – s nami budete vždy v obraze. Neustále aktualizácie zabezpečujú, že vám nič dôležité neunikne. Sme tu pre vás 24 hodín denne ako váš dôveryhodný zdroj informácií.

Dôležité odkazy

© BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.