Od januára 2024 Slovensko výrazne mení spôsob dodávok zemného plynu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) oznámil, že tradičné dodávateľské trasy cez Ukrajinu boli nahradené alternatívnou cestou vedúcou cez Áziu a Balkán. Príčinou tohto kroku je neuzavretá nová tranzitná dohoda s Ukrajinou, ktorá bola doteraz kľúčovou trasou pre dopravu plynu do krajiny.
Alternatívna trasa dodávok cez Turkish Stream
SPP aktuálne zabezpečuje dodávky zemného plynu pre Slovensko prostredníctvom novej tranzitnej trasy, ktorá vedie z ázijských krajín cez plynovod Turkish Stream. Tento plynovod následne pokračuje cez Srbsko a Maďarsko, čím sa plyn spoľahlivo dostáva na slovenské územie. Napriek zmene zásobovacej trasy predstavitelia SPP deklarujú, že energetická bezpečnosť krajiny nie je ohrozená a dodávky plynu sú stabilné a dostatočné.
Spoločnosť zároveň dodržiava nariadenia Európskej únie týkajúce sa prípravy na zimné obdobie. V rámci týchto povinností postupne buduje zásoby zemného plynu počas teplejších mesiacov. Do 1. novembra plánuje SPP naplniť uskladňovacie kapacity na úroveň 17,7 terawatthodín. Táto úroveň zásob je podľa spoločnosti postačujúca na zabezpečenie stabilného priebehu celej zimnej vykurovacej sezóny tak pre domácnosti, ako aj pre podnikateľský sektor.
Cenové dôsledky zmeny tranzitnej trasy a európska politika
Hoci je nová trasa dodávok spoľahlivá z hľadiska objemu plynu, jej zavedenie môže mať negatívny vplyv na ceny energií. Komplikovanejšia logistika cez ázijský a balkánsky koridor spolu s geopolitickými vplyvmi predstavuje vyššie prepravné náklady. SPP pritom vo svojej analýze poukazuje na nerovnomerný systém tranzitných poplatkov v rámci Európskej únie. Rozdiely v cenách sú výrazné: kým tranzit cez poľské územie stojí približne 10 eur za megawatthodinu, cez Bulharsko, ktoré je súčasťou trasy cez Turkish Stream, predstavuje poplatok len asi 2,50 eura za megawatthodinu.
Z pohľadu energetickej politiky Európskej únie komplikuje situáciu aj deklarovaný cieľ znižovania energetickej závislosti na Rusku. Napriek týmto deklaráciám však viaceré väčšie európske krajiny stále dovážajú veľké množstvá ruského skvapalneného zemného plynu (LNG). Táto nekonzistentnosť podľa SPP produkuje cenovú nestabilitu na celoeurópskom trhu s plynom. Nárast týchto cien následne zaťažuje slovenských odberateľov.
Apel na harmonizáciu tranzitných poplatkov v EÚ
V reakcii na túto situáciu Slovenský plynárenský priemysel vyzval Európsku komisiu, aby zasiahla a pristúpila k celoeurópskej harmonizácii tranzitných poplatkov za prepravu zemného plynu. Podľa slovenských expertov by zavedenie jednotných pravidiel v rámci celoeurópskeho trhu mohlo významne zvýšiť stabilitu cien plynu a zmenšiť negatívne dosahy na konečných spotrebiteľov a podniky.
Zmena trasy dodávok plynu je jednoznačne významným zásahom do energetickej infraštruktúry a logistiky Slovenska. Napriek tomu kompetentné orgány a predstavitelia SPP ubezpečujú, že energetická bezpečnosť krajiny bola dostatočne zabezpečená včas. Primárnou výzvou naďalej zostáva hľadanie riešení, ktoré zabezpečia primerané ceny energií pre slovenské domácnosti a priemyselné podniky, osobitne v náročnom zimnom období.