Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa podnikli rozsiahly vojenský nálet na iránske jadrové zariadenia vo Fordo, Natanze a Isfaháne ako podporu izraelských útokov, ktoré na iránskom území pokračujú už viac ako týždeň. Informáciu osobne potvrdil prezident Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social, pričom akciu označil za úspešnú a kľúčovú pre ďalší vývoj regionálnej bezpečnosti.
Rozsiahly útok spôsobili americké bombardéry B-2
Podľa nemenovaných zdrojov z prostredia americkej administratívy prebehli nálety za použitia strategických stealth bombardérov B-2 Spirit. Lietadlá boli pred útokom presunuté na vojenskú leteckú základňu na tichomorskom ostrove Guam, odkiaľ štartovali k cieľom v Iráne. Najintenzívnejšie údery zasiahli jadrové zariadenie Fordo, kde bola odpálená maximálna letecká kapacita munície určená pre tento typ operácie.
Iránske štátne médiá aj oficiálni predstavitelia medzitým potvrdili, že Fordo utrpelo výrazné materiálne škody na svojej infraštruktúre. Podľa informácií prezidenta Trumpa americké bombardéry bez problémov opustili iránsky vzdušný priestor a momentálne sa bezpečne vracajú na svoje základne.
Zástupcovia izraelskej vlády medzitým vo vyjadrení pre verejnoprávnu televíziu Kan potvrdili, že operácia prebiehala v úzkej koordinácii s izraelskými ozbrojenými silami. Spoločné akcie sú súčasťou širšieho úsilia oboch krajín obmedziť iránske schopnosti pokračovať vo vývoji sporného jadrového programu.
Prezident Trump apeluje na ukončenie násilia, USA navrhujú diplomatické riešenie
Bezprostredne po ukončení leteckých úderov prezident Donald Trump zvolal na sobotňajší večer mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady USA v Bielom dome. Hlavnou témou zasadnutia sa stala situácia na Blízkom východe a kroky potrebné na zabezpečenie stability v oblasti. Trump navyše avizoval verejné vystúpenie plánované na 22:00 miestneho času, v ktorom sa obráti na americkú verejnosť so zhodnotením výsledkov útoku aj ďalšími plánmi americkej administratívy v regióne.
Stratégia USA aktuálne vychádza zo snahy účinne poškodiť schopnosti Iránu pokračovať v jadrových aktivitách, ktoré Washington a Tel Aviv opakovane označili za kritické bezpečnostné riziko. Americká vláda zároveň dúfa, že úspešná realizácia útoku motivuje iránskych predstaviteľov k ukončeniu bojových akcií a k ústretovému postoju voči diplomatickému vyriešeniu konfliktu.
Po úspešnej vojenskej operácii Trump absolvoval telefonický rozhovor s predsedom izraelskej vlády Benjaminom Netanjahuom. Podľa zdrojov z Bieleho domu obaja lídri spolu napriek časovému rozdielu komunikovali v posledných dňoch prakticky denne práve na tému spoločného postoja k Iránu. Medzitým bývalý izraelský minister obrany Joav Galant verejne ocenil postup prezidenta Trumpa a označil vojenský zásah za významný pozitívny krok s prínosom pre Spojené štáty, Izrael, i pre širšiu globálnu bezpečnosť.