Iránska vláda zaviedla rozsiahle obmedzenia prístupu na internet, čím prakticky odrezala obyvateľstvo od prístupu k zahraničným informačným zdrojom a komunikačným službám. Výpadok aktuálne trvá už viac ako 12 hodín a podľa organizácie Netblocks, ktorá monitoruje dostupnosť internetových sietí, má výrazný dopad na chod hospodárstva a bežný život občanov v období zvýšeného geopolitického napätia medzi Iránom a Izraelom.
Dopady na hospodárstvo a každodenný život
Odstávka internetu spôsobila v krajine vážne komplikácie pri fungovaní firiem, medzinárodnom obchode a každodennej komunikácii obyvateľov s okolím. Podľa organizácie Netblocks je krajina takmer úplne izolovaná od medzinárodnej siete, čo výrazne obmedzuje činnosť malých aj veľkých podnikov a zastavuje digitálne platby, e-commerce či vzdialený prístup k pracovným miestam.
V posledných dňoch pritom napätie v krajine eskaluje. V piatok minulý týždeň izraelské ozbrojené sily vykonali vojenský úder na iránske územie, na čo Teherán reagoval sériou odvetných operácií. V dôsledku zvýšeného bezpečnostného rizika pristúpilo Maďarsko k uzavretiu svojho veľvyslanectva v Teheráne a k okamžitej evakuácii občanov z územia Iránu. Bez internetového spojenia sú občania výrazne znevýhodnení v snahe získať kľúčové bezpečnostné informácie či spojiť sa s rodinami v zahraničí.
Vláda zdôvodnila výpadok bezpečnostnou hrozbou
Podľa stredajšieho vyjadrenia iránskeho ministerstva komunikácií, ktoré zverejnila agentúra Mehr, bol výpadok internetu zámerný. Vláda informovala, že dôvodom pre takéto opatrenie bola údajná zneužiteľnosť komunikačnej siete zahraničným agresorom na vojenské účely, čo predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre civilné obyvateľstvo a zabezpečenie štátu.
Tento krok iránskych úradov vyvoláva podľa analytikov obavy z ďalšieho zhoršenia situácie v regióne. Bez internetového pripojenia je výrazne sťažená komunikácia s vonkajším svetom, čo môže viesť k šíreniu neistoty a nárastu bezpečnostných rizík pre domácich obyvateľov. Netblocks a ďalšie medzinárodné monitorovacie organizácie vyzvali na čo najskoršie obnovenie digitálnej infraštruktúry v krajine a obnovenie online prístupu k informáciám, ktorý je v krízovej situácii kľúčový.
Medzinárodné reakcie a výzvy na obnovenie pripojenia
S rastúcim dosahom obmedzenia internetu sa objavujú dôrazné výzvy globálnych organizácií zameraných na digitálne práva, aby iránska vláda čo najskôr internetové spojenie sprístupnila. Podľa nich situácia, keď obyvatelia nemajú prístup k aktuálnym udalostiam a nemôžu komunikovať, výrazne zvyšuje ohrozenie ich bezpečnosti a pravdepodobnosť ďalších negatívnych dopadov.
Zatiaľ nie je známe, ako dlho budú internetové reštrikcie zo strany iránskej vlády pokračovať. Pozorovatelia zhodne varujú, že pretrvávajúci informačný výpadok povedie k dlhodobým dôsledkom na ekonomiku, obchodné vzťahy a imidž krajiny v rámci medzinárodného spoločenstva.