Vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa v nedeľu o možnej zmene režimu v Iráne vyvoláva neistotu a zmätok v medzinárodných politických kruhoch. Trumpova rétorika výrazne odporuje vyjadreniam členov jeho vlády po sobotňajších vojenských útokoch USA na tri iránske jadrové zariadenia. Administratíva doposiaľ tvrdila, že hlavným cieľom sobotňajších úderov nebola zmena vedenia v Teheráne, ale tlak na obnovenie diplomatických rokovaní o iránskom jadrovom programe.
Protichodné postoje vo Washingtone komplikujú diplomatické snahy
Krátko po náletoch minister obrany Pete Hegseth zdôraznil, že Spojené štáty sa neusilujú o zmenu režimu v Iráne a ich zásah bol zameraný výlučne na presadenie návratu Teheránu k rokovaciemu stolu. Viceprezident J.D. Vance zaujal podobný postoj, uvádzajúc, že americké operácie mali povzbudiť iránskych predstaviteľov k obnoveniu rozhovorov o zastavení ich jadrových aktivít.
Prezident Trump však krátko nato na svojich sociálnych sieťach naznačil opak, keď na adresu iránskeho vedenia použil slogan MIGA („Make Iran Great Again“), odvodený od jeho vlastnej kampane „Make America Great Again“. Touto paralelou Trump jasne naznačil, že ak súčasná iránska vláda nevykoná pozitívne kroky pre obyvateľstvo, zmena režimu by mohla byť nevyhnutná.
Analytici upozorňujú, že nejasná komunikačná stratégia amerického vedenia by mohla vyvolať neistotu medzi medzinárodnými partnermi aj voči Iránu samotnému. Hrozí predovšetkým riziko, že nejednoznačné stanoviská môžu destabilizovať regionálne vzťahy na Blízkom východe.
Zvýšené riziko eskalácie napätia na Blízkom východe
V uplynulých týždňoch napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi dramaticky narástlo. Izrael, dlhoročný blízkovýchodný spojenec USA, sa už predtým intenzívne obával pokroku v iránskom jadrovom vývoji. Neistota spôsobená zdanlivo nezhodnou rétorikou vlády USA podľa odborníkov môže ešte viac zvýšiť riziko širšieho vojenského konfliktu v regióne.
Politológovia navyše varujú pred možnou tvrdou reakciou zo strany Teheránu, ktorý doteraz odmietal obnoviť rokovania a po sobotňajších vojenských operáciách je ešte menej pravdepodobné, že pristúpi na diskusie s Washingtonom. Táto situácia by mohla ďalej zhoršiť už aj tak narušené diplomatické vzťahy.
Administratíva USA stále preferuje diplomatické riešenie
Hoci vyhlásenie prezidenta Trumpa spôsobilo kontroverziu, jeho vláda formálne zotrváva na svojom pôvodnom stanovisku a zdôrazňuje význam diplomacie ako preferovanej metódy kontaktu s Teheránom. Ministerstvo obrany a viceprezident vyjadrili presvedčenie, že súčasná stratégia cielených vojenských zásahov môže Irán stimulovať k obnoveniu konštruktívnych rokovaní bez potreby ďalšej eskalácie.
Ďalší vývoj udalostí do veľkej miery závisí od reakcie predstaviteľov iránskej vlády v najbližších týždňoch. Experti však zhodne tvrdia, že pre úspešnú deeskaláciu sú potrebné jednoznačné signály a zjednotená komunikačná stratégia Spojených štátov, čo momentálne zostáva problematické.