Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) odmietla kritiku bývalého ministra Karla Hirmana (Demokrati) a opozičného poslanca Karola Galeka (SaS) týkajúcu sa stavu zásob plynu a cien energií. Saková označila ich tvrdenia za zavádzajúce a vyzvala k odbornejšej argumentácii. Ministerka ubezpečila, že Slovensko bude do zimnej sezóny pripravené a splní všetky záväzky voči Európskej únii.
Zásoby plynu budú podľa ministerstva dostatočné
Saková potvrdila aktuálne čísla, podľa ktorých sú zásobníky na plyn v EÚ momentálne naplnené v priemere na úrovni 54 %, kým slovenské zásobníky hlásia naplnenosť 43 percent. Tento stav však podľa nej nepredstavuje mimoriadny problém, pretože hlavným obdobím dopĺňania zásob sú práve letné mesiace, keď bývajú ceny plynu najvýhodnejšie.
Ministerka zdôraznila, že Slovensko do začiatku vykurovacej sezóny splní povinnosť stanovenú Bruselom a k 1. novembru budú v zásobníkoch Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pripravené stanovené zásoby vo výške 17 terawatthodín (TWh). Pripomenula tiež, že slovenské domácnosti majú k dispozícii i rezervy plynu v objeme 7 TWh, ktoré sa nachádzajú v zásobníkoch v Dolných Bojanoviciach v Českej republike. Zásobníky v Česku sú pritom už teraz naplnené na 85 percent.
V súčasnosti Slovensko odoberá z Ruska menej ako polovicu potrebného plynu, pričom zvyšok sa dopĺňa diverzifikovanými dodávkami od iných partnerov, prevažne z európskych trhov. Dôvodom nižšieho odberu z Ruska je limitovaný tranzitný objem, ktorý krajina momentálne nedokáže navýšiť. Podľa ministra hospodárstva z predchádzajúcej vlády, Karla Hirmana, však súčasné objemy dodávok plynu z Ruska nejdú ani podľa platných kontraktov, čo považuje za problém pre slovenskú energetickú bezpečnosť.
Koniec ruského plynu môže priniesť výrazné zdražovanie
Od roku 2028 čaká Slovensko, spolu s ostatnými členskými krajinami Európskej únie, úplné zastavenie dovozu plynu z Ruska. Tento zákaz bude mať pre Slovensko výrazné finančné dôsledky, keďže krajina aktuálne dováža približne 3,5 miliardy kubických metrov plynu cez plynovod Turkstream. Ukončenie dodávok ruského plynu znamená, že Slovensko bude musieť nakupovať túto komoditu z drahších alternatívnych zdrojov, čo sa nepochybne premietne do cien pre domácnosti.
Premiér Robert Fico dôrazne upozornil, že zmena energetickej politiky Európskej únie môže viesť k dramatickému zvýšeniu cien plynu pre slovenské domácnosti, a to v rozmedzí od 30 do 50 percent. Navyše pripomenul, že Slovensko má uzavretú platnú zmluvu s ruským Gazpromom až do roku 2035. Ak by Slovenská republika predčasne ukončila odbery plynu, krajinu by podľa jeho slov mohla postihnúť žaloba zo strany Gazpromu o kompenzáciu v rozpätí od 16 do 20 miliárd eur.
Európska komisia neuvažuje o finančných kompenzáciách
Európska komisia prostredníctvom eurokomisára pre energetiku Dana Jorgensena odmietla očakávania niektorých krajín ohľadne prípadného finančného príspevku na kompenzáciu zvýšených nákladov po zastavení ruských dodávok energií. Komisia tvrdí, že mnohé členské štáty už túto zmenu realizovali s vyššími výdavkami, a preto pozýva aj ostatné krajiny, aby sa prispôsobili novým podmienkam samostatne bez finančnej podpory zo strany Bruselu.
Pokiaľ ide o problém možných zmluvných pokút zo strany ruského Gazpromu, Európska komisia verí, že prípadná zastavená dodávka plynu bude právne ospravedlniteľná pod klauzulou o vyššej moci. To znamená, že Slovensko by podľa názoru Bruselu nemalo čeliť žiadnym významným arbitrážnym rizikám, pretože rozhodnutie Európskej únie tento právny aspekt plne pokryje.
Zároveň však ministerka Saková potvrdila, že programy na podporu zelenej energie a energetických úspor budú pokračovať a vláda plánuje v ďalších revíziách eurofondových programov navýšiť finančné zdroje na energetickú efektívnosť domácností. Predchádzajúce obdobie podľa nej neprinieslo pokrok, keďže bolo presunutých len 30 miliónov z nedočerpaných peňazí, zatiaľ čo budúce revízie by mali ponúknuť vyšší objem prostriedkov vytvorených na tieto účely.
Podľa aktuálnych informácií vlády preto slovenské domácnosti nemusia mať teraz obavy z nedostatku plynu alebo výrazného krátkodobého cenového šoku. V strednodobom horizonte si však musia uvedomiť riziko výrazného zdražovania plynu od roku 2028, keď Slovensko definitívne príde o dodávky z lacnejšieho ruského zdroja.